Základní pomoc při běžných nemocech

Dietní opatření při průjmovém onemocnění 

(ev. provázeném zvracením):

Důležitá je důsledná hydrtatace (zavodňování) !! První 1­2 dny: Tekutiny: černý čaj slazený­ lépe Glukopurem (koupí se v lékárně, nebo větších potravinách), než normálním cukrem. Lze opravdovou Coca­colu po vymíchání bublinek. Bujóny (klasický masox), nebo silné masové vývary. Lze přidat rýži­ lépe rozvařenou, ev. menší množství těstovin. Jinak lze piškoty, přesnídávky, dušenou mrkev. Bude­ li se stav zlepšovat, v následujících dnech lze pomalu dietu uvolňovat­ nemaštěnou bramborovou kaši, bílé maso vařené na vodě nebo v páře, jemnou dětskou šunku, těstoviny, rajská omáčka (bez výrazného kořenění), rozdušená jablka, den starý "gumový" rohlík.

Obecně je třeba se vyvarovat: čerstvé zeleniny a ovoce (jsou obtížně stravitelné, nadýmají), veškerého pikantního koření, mastných a zejména smažených pokrmů, čerstvého pečiva, alkoholu.

Při zvracení je důležité přijímat jídlo i tekutiny po malých dávkách a časteji, nenajíst se hodně a "na jeden zátah". Jste­ li vybaveni Torecanovými čípky proti zvracení, tyto je vhodné užít cca 30 minut před příjmem jídla / tekutin. Při zvracení a zejména při průjmech: Studené obklady od pupku nahoru (ne do podbřišku, aby neprochladly močové cesty!!) ­ vyměňovat á 20 minut.

Pokračují­ li průjmy a zvracení a nejste­ li schopni v sobě udržet dostatek tekutin, je třeba hospitalizace na infekční klinice (Fakultní nemocnice Bory)!!! Přestanete­ li močit, nebo močíte jen málo, okamžitá hospitalizace na infekční klinice je nezbytná!!!!

Infekce močových cest

Lehké záněty močového měchýře se projevují většinou bolestí nebo řezáním při močení, tlakem v podbřišku, nucením na moč, pocitem nedostatečného vymočení.

První pomocí je zvýšit pitný režim na 3 litry denně, ideální je popíjet nedráždivé nápoje (čistý neovoněný čaj, čistá voda, urologický čaj). Vhodné jsou brusinky v jakékoli formě (sušené, brusinkový džus, brusinkové preparáty prodejné v lékárnách). Při bolestivém močení může pomoci i sedací koupel v teplé vodě, ev. nahřátí v teplé sprše.

Vyvarujte se dráždivým nápojům a potravinám (citrusy, džusy, káva, alkohol, pikantní jídla).

Dejte pozor, ať neprochladnete- mějte stále nohy, bedra v teple.

V případě, že potíže neustupují cca do 3 dnů, nebo jsou provázeny teplotami, bolestmi v bedrech, je třeba vyšetření lékařem!

Infekce dýchacích cest

Kašel
Základem léčby je pitný režim. Pokuste se vypít alespoň 2 litry tekutin denně, ideálně 3 litry.

U suchého kašle může na dráždění hodně pomoci i inhalace

a) vařicí voda se solí, několikrát denně nainahlovat páru ( pozor není úplně vhodné u zánětu dutin, horká pára může ještě zvýšit překrvení nosní sliznice a zesílení bolestí dutin)

b) pro ty, co mají doma inhalátor ideálně vlažná vincentka.

Co se léků proti suchému kašli týče, jetřeba jejich užívání zastavit jakmile cítíte, že ve Vás "poletují" hleny! Hlen je vždy třeba dostat ven, nikoli jej zardžovat pomocí léků v dýchacích cestách! U vlhkého kašle (tedy ve chvíli, kdy vykašláváte hleny) platí pitný režim též, je vhodné nasadit léky na odkašlání (Mucosolvan, ACC apod., z přírodních produktů např. jitrocelový nebo rakytníkový sirup).

Zánět dutin (hustá rýma, bolesti za očima, bolesti v čele, v kořeni nosu- zejména při hlubokém předklonu) Je třeba být v teple, vyvarovat se průvanu, klimatizaci. Z nosních kapek je lepší přes den užívat slané roztoky, kapky typu Sanorinu spíše na noc. Z volně prodejných léků dobře uvolňuje dutiny Sinupret.

Horečka
Zásadou je opět pitný režim!!! Při vysoké horečce je třeba hradit vypocené tekutiny, pít skutečně 3 litry denně!

Ideální je Paralen (lze užít až 6 tablet denně). Paralen mohou bez obav i těhotné ženy. Ibalgin je též možností, může ale podráždit žaludeční sliznici, proto ulidí s citlivým žaludkem je vhodnější Paralen.

Při neústupu horeček ani po medikamentech je třeba přikládat studené zábaly na končetiny (nikoli na trup!): ručník vymáchaný ve studené vodě, zabalit každou končetinu zvlášť, po zteplání opět vyměnit.

Hemoroidální potíže

Strava: přechodně se vyhnout vláknině (celozrnné pečivo, cereálie, přespříliš zeleniny a ovoce). Dostatek tekutin!!!

Lokální ošetření: masti (Procto glyvenol, Faktu, Gel z dubové kůry), čípky (Procto glyvenol), okolí konečníku několikrát denně opláchnout nálevem z dubové kůry nebo si udělat sedací koupel (volně prodejná v lékárně v nálevovách sáčcích).
- masti: protizánětlivý efekt, proti svědění.
- čípky: stejný efekt, pomohou i při vyprazdňování (méně bolestivé, snažšíí)

Celkově zlepšení žilní stěny, rychlejší ústup bolestí: tablety diosminolu (Diorex, Diohes, Diosminol), v akutní fázi 3x2 ztablety, poté lze snížit na 2x2 tbl, poté 2x1 tbl denně (udržovacídávka).

+ Bavlněné spodní prádlo, pokusit se spíše polohu na boku, nechat konečník "luftovat" :)
+ oplachovat čistou vlažnou vodou, žádné mýdlo apod.!